Moderator/ica: storm_raider

 
Avatar
LARSSON
Propali kladioničar
Postovi: 24750
Pridružen/a: čet maj 05, 2016 7:15 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar - Istorija - Opšta tema za komentarisanje

sub okt 01, 2016 11:42 pm

eh to hvala :D

Bilo bi fino da neko nabaci spisak svih knjiga što se valja kupiti
 
Avatar
Hurmasica
Postovi: 9086
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 11:25 am
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar - Istorija - Opšta tema za komentarisanje

sub okt 01, 2016 11:43 pm

Ma tu je negdje cijena nove i ove sa pika. Čini mi se da je i ova sa pika netaknuta...

Knjiga Plava krv od Đevdeta Sarača je zanimljiva.

Također knjiga o našem Ivici Osimu, autor Marko Tomaš.
Navijati za Sarajevo stvar je geografije, a za Želju stvar filozofije!

"Mi u Želji smo ratnici, a ne svileni akademci, i to nek vam je jasno dok igrate ovdje!" - Milan Ribar
 
Avatar
Plavi orkestar
Postovi: 1784
Pridružen/a: sri mar 16, 2016 3:33 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar - Istorija - Opšta tema za komentarisanje

ned okt 02, 2016 12:16 am

Volio bih znati šta vas konkretno interesuje o utakmici Siroki-Zeljo iz zadnjeg kola prvenstva 2003 god pa bih bio konkretniji ovako cu malo oduziti.Sad na laptopu gledam snimak Radnik-Zeljo a na Ipodu pišem.
Odmah na pocetku da naglasim da smo te godine imali najvece gostovanje u Evropi,bilo nas je 4500 u Sirokom.U to zadnje kolo smo ušli bodovno izjednaceni sa Leotarom.Imali smo po 82 boda.Nama bi pobjeda u Sirokom donijela titulu bez obzira na rezultat meca izmedju Rudara i Leotara jer smo imali bolji medjusobni skor.U to vrijeme nije se puno po društvenim mrezama bilo šta dogovaralo ili pozivalo na tekme,sve je išlo nekako spontano.Ja koji sam tih godina išao na svako Zeljino gostovanje ni u snu nisam mogao zamisliti da ce nas biti toliko.Krenuo sam iz Sarajeva sa svojim autom i sa još 4 manijaka u njemu.U toku voznje smo se culi sa još nekima našim i dogovorimo da se nadjemo u Mostaru.Taj dan se u Vrapcicima igrao gradski derbi izmedju Veleza i Zrinjskog.Kad smo stigli u Mostar na moj prijedlog smo se uputili u kafic Mustafe Skore koji je u to vrijeme je bio delegat a bio sam dobar sa njim.Kafic se nalazio kod Starog Mosta i na putu prema njemu naidjemo na kafic sav u plavom i zasjednemo tu.Vec smo bili u pripitom stanju i tu nastavljamo a u medjuvremenu mobitelima navodimo još 2-3 puna auta naših da dodju do nas.Cim smo sjeli pridruzilo nam se 5-6 navijaca Veleza koji su se zacugali sa nama.Sve je vrvilo od murije.Iz kafica smo pratili dolazak naših koji su onako u prolazu jebavali muriju i kuhali onako iz zajebancije.Murija tada nije imala ovlasti da mariše.Tu smo napunili kafic i bukvalno se naljevali vec slaveci titulu.Gazda kafica i osoblje je bilo isprepadano misleci da cemo samo napustiti i ne platiti a ceh je bio ogroman.Poslije 2-3 sata pijanke nas petnestak i 5-6 rodjenih platili smo a gazda presrecan nas je zadrzao bar još sat i cašcavao nas,sav sretan.Prvo smo otišli u Zapadni dio Mostara da malo provociramo i poslije obavljenog posla uputili se u Siroki.Dole invazija.Nas 4500 a stanovnika 4000.Svi šokirani.Podjelili su nas na dvije tribine.Jedan dio nas su smjestili na onu malu tribinu nasuprot one velike koja se na snimcima vidi a na pola te drugi dio naših navijaca.Nas su na tu malu tribinu natrpali duplo više nego što moze stati.Jedva se disalo.Na tribini se vec pricalo da smo kupili pa da nismo kupili,te trazili 100 hiljada a naši nudili 30...Kad je tekma pocela odmah se vidjelo da ce biti teško.Naši bili neprepoznatljivi.Kao da nisu zeljeli.Sta se tu sve izdogadjalo bojim se da nikad necemo saznati.Na suprotnoj tribini naši su ušli u marisanu sa murijom.Bilo je zestoko.Momacki su se nosili.Pri kraju tuce su uspjeli izdvojiti jednog našeg,koliko sam sa suprotne tribine uspjeo vidjeti da je to bio rahmetli Paca.Nikad ga nisam upitao ni njega ni bilo koga drugog jel' to bio on i onako golih ledja su ga poceli vuci po betonu i onda smo mi pobudalili i pocupali hiljadu stolica za manje od minute,pobacali u teren a onda sa velike visine poceli uskakati u teren.Poslije nekog vremena situacija se smirila i utakmica je nastavljena.Mi ništa snišcim što se tice našeg tima.Siroki nam je dao go koliko se sjecam u drugoj polovici drugog poluvremena i tako je i ostalo a Leotar je pobjedio u Prijedoru sa 2:1 i postao šampion.
Zadnja izmjena: Plavi orkestar, dana/u ned okt 02, 2016 12:52 am, ukupno mijenjano 1 put.
"Željo je religija i život. Nije to samo fudbal, već stil življenja i ponašanja".
 
Avatar
Plavi orkestar
Postovi: 1784
Pridružen/a: sri mar 16, 2016 3:33 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar - Istorija - Opšta tema za komentarisanje

ned okt 02, 2016 12:46 am

Po završetku utakmice prvo su pustili nas a drugi dio naših navijaca na suprotnoj tribini su zadrzali.Na izlasku sa stadiona ideš ulicom koja se proteze uz duz cjelog stadiona u kojem su smješteni kafici i još neki prostori.Upozorili su nas da nas cekaju nekakva govna ispred jednog kafica na suprotnoj strani od stadiona,tj lijevo kad prodješ stadion.Pošto je medju nama bilo i djece i ozbiljnih ljudi nas stotinjak smo krenuli naprijed a njima rekli da sacekaju dok to rašcistimo.Prolazeci pored tih kafica u stadionu osoblje ili gazde tih kafica su nam govorili da oni nemaju ništa sa tim ljudima i da su ti došli iz Mostara.Cudno a igrali su sa Velezom.Bilo ih je tridesetak.Priblizavajuci se tom kaficu oko kojeg je bio nasut šljunak oni su iz daljine poceli bacati kamenje,flaše,pepeljare...prema nama.Nismo sve uspjeli eksivirati pa je bilo razbijenih glava medju nama ali smo bez obzira na to išli dalje i kad smo se priblizili jurnuli smo na njih.Poceli su bjezati,ne sjecam se da smo i jednog stigli jer su se specijalci odjednom stvorili tu da ih zaštite a kafic je nastradao,mozda vlasnik poslije toga izvuce neke pouke.Sarajevski mediji su nas optuzili za rušenje po Sirokom.Bilo je razbijenih naših auta i nešto glava i to niko nije spomenuo.Sta se dešavalo sa našim drugim djelom navijaca ne znam ali cisto sumnjam da je sve prošlo u redu.Na povratku nam murija nije dozvolila povratak normalnim putem nego su nas propratili nekim makadamskim ratnim putem prema Mostaru.Bilo je prokuhanih auta,autobusa,cak sam vidjeo da jedan autobus uz brdo guraju navijaci.Ne znam šta su javljali mediji ali su me negdje oko Mostara uspjeli dobiti neki moji prijatelji,pitari,bili su zabrinuti i bili su se organizovali da dodju pomoci.Valjda da mi vrate jer sam ja bio organizovao pomoc njima u Posušju ako se ko sjeca te frke.Uglavnom ostao je zal i dan danas za izgubljenom titulom.
"Željo je religija i život. Nije to samo fudbal, već stil življenja i ponašanja".
 
Avatar
storm_raider
Postovi: 23613
Pridružen/a: čet feb 11, 2016 9:08 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar - Istorija - Opšta tema za komentarisanje

ned okt 02, 2016 12:53 am

Kada si kod Posusja, sjecam se toga, ali najbolje je da ti napises cega se sjecas. Inace, bravo za ovo.. bas si me vratio u te godine.
Ljubavi sto te rodi klasa radnicka...

Obnovi clansku: https://www.fkzeljeznicar.ba/clanarina/
 
arctg
Forumaš godine 2017
Postovi: 1033
Pridružen/a: ned feb 14, 2016 11:13 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar - Istorija - Opšta tema za komentarisanje

ned okt 02, 2016 1:18 am

Veliko, veliko hvala, još jednom! :klanjase2:

Ako se ne varam, to gostovanje je najbrojnije u državi od rata na ovamo do današnjeg dana. X puta sam pregledao izvještaj sa BHT-a od tada ali mi ništa nije bilo jasno, zatim sam se raspitivao oko te borbe za titulu, zatim oko toga je li prodana utakmica a na kraju i oko tih belaja što su bili ali informacije koje sam nalazio su bile jako šture. Za jedno si sigurno u pravu, skoro nikakve šanse ne postoje da saznamo šta se ustvari desilo taj dan na terenu, ondosno van njega. Ali ovako nešto je jako divno pročitati. Ako ima još neko od starijih ko je išao na gostovanja odmah poslije rata, a pogotovo na U i Č "teritorije", neka nam opiše kako je to tada izgledalo, molim vas.

Kada ste spomenuli to Posušje, je li to prvo gostovanje koje je odrađeno od strane probosanskih grupa u neku od U ili Č "teritorija"?

P.S.

slika
 
Avatar
storm_raider
Postovi: 23613
Pridružen/a: čet feb 11, 2016 9:08 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar - Istorija - Opšta tema za komentarisanje

ned okt 02, 2016 1:23 am

Ako ne brojis Slaviju, mislim da jeste. :)
Ljubavi sto te rodi klasa radnicka...

Obnovi clansku: https://www.fkzeljeznicar.ba/clanarina/
 
Avatar
Omar500
Moderator
Postovi: 6615
Pridružen/a: čet maj 12, 2016 6:39 pm
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar - Istorija - Opšta tema za komentarisanje

ned okt 02, 2016 1:37 am

Hvala velika @Plavi orkestar na iscrpnom izvjestaju. Znao sam da su nasi napunili obje tribine, ali da nas je 4500 hiljade bilo, to je nevjerovatno :O
Koja steta da te godine nismo uzeli titulu, kao i sljedece. To bi bile cetiri uzastopne titule, i vjerovatno ne bi doslo do onog pada kasnije, te teskog kriznog perioda. Da li ovo sve sa tom utakmicom ima veze sa nekim ljudima u klubu, sta li su oni radili pred tu utakmicu, znam da sam gledao nekad i presicu nakon utakmice, ako se dobro sjecam, Amar Osim bio pravo ljut. Uglavnom, necemo vjerovatno nikada znati.
Ovo se danas tesko moze ponoviti. Nevjerovatna brojka za gostovanje, pogotovo na tako dalje i rizicno gostovanje. Bilo je 2011. finale kupa protiv Celika, pa iako je bilo stvarno dosta nasih, ne moze se s ovim porediti.
Hvala jos jednom na proslijedjenim informacijama. :)
E moj Mehmed-beže Mehmedpašiću – Grbavica, da je samo vidiš kako sada blista!

Ne u banci! Ne u stranci! Ne u zamci! Na distanci! - dAk

Praise the sun \[T]/

What can change the nature of a man?
 
Avatar
LARSSON
Propali kladioničar
Postovi: 24750
Pridružen/a: čet maj 05, 2016 7:15 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar - Istorija - Opšta tema za komentarisanje

ned okt 02, 2016 1:42 am

Hej tugo kako smo zalosno gubili i titule i kup, pa da smo osvojili sto smo bezveze zijanili bili bi 10 trofeja ispred drugog
 
Avatar
Omar500
Moderator
Postovi: 6615
Pridružen/a: čet maj 12, 2016 6:39 pm
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar - Istorija - Opšta tema za komentarisanje

ned okt 02, 2016 1:44 am

Zeljeznicar uvijek kroz historiju pun uspona i padova...ali namirit cemo mi titula i kupova :)
E moj Mehmed-beže Mehmedpašiću – Grbavica, da je samo vidiš kako sada blista!

Ne u banci! Ne u stranci! Ne u zamci! Na distanci! - dAk

Praise the sun \[T]/

What can change the nature of a man?
 
Avatar
storm_raider
Postovi: 23613
Pridružen/a: čet feb 11, 2016 9:08 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar - Istorija - Opšta tema za komentarisanje

ned okt 02, 2016 1:48 am

Ako smo ista kroz historiju mogli nauciti, to je da smo ostali svoji.
Ljubavi sto te rodi klasa radnicka...

Obnovi clansku: https://www.fkzeljeznicar.ba/clanarina/
 
Avatar
Hurmasica
Postovi: 9086
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 11:25 am
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar - Istorija - Opšta tema za komentarisanje

ned okt 02, 2016 10:04 am

Upravo tako, iako nam okolnosti nikada nisu išle na ruku, sačuvali smo čast i u najtežim trenucima za naš klub, a bogme bilo ih je. E baš zato ga i volimo ovoliko... :zeljeznicar1:
Navijati za Sarajevo stvar je geografije, a za Želju stvar filozofije!

"Mi u Želji smo ratnici, a ne svileni akademci, i to nek vam je jasno dok igrate ovdje!" - Milan Ribar
 
Rodom s mejtaša
Postovi: 1141
Pridružen/a: čet feb 11, 2016 10:44 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar - Istorija - Opšta tema za komentarisanje

pon okt 03, 2016 11:33 am

Ma ovu imam, ali nemam ovaj Tandem.
 
jovanmaksimovic
Moderator
Tema Autor/ica
Postovi: 5097
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 12:56 am
Lokacija: tamo gdje niko ne zeli da bude
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar - Istorija - Opšta tema za komentarisanje

pon okt 03, 2016 11:42 am

ja posjedujem sljedece knjige:

almanah 1921-1966
almanah 1921-1982
almanah 1982-2007
sarajevski derbi
plava krv

a sigurno postoje druge knjige za koje ne znamo jos...
100/94/37/34 - i to je to!
 
Avatar
Omar500
Moderator
Postovi: 6615
Pridružen/a: čet maj 12, 2016 6:39 pm
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar - Istorija - Opšta tema za komentarisanje

pon okt 03, 2016 8:16 pm

Srecko Ilic - ČUPO, poznati stoper Zeljeznicara koji je igrao u periodu 1987-1992. Zna li neko gdje je on sada?

slika

Jedan prijedlog. Posto sigurno ne mozemo sve igrace koji su igrali u Zeljeznicaru svrstati u legende, mozda da otvorimo jos jednu temu, slicno onoj koju jovan vodi, ali i za neke druge znacajne igrace koje su igrali u Zeljeznicaru. Mali prijedlog, ako treba, mogu i ja pomoci oko toga, veoma sam zainteresovan. Da napravimo nesto slicno kao kartoteku sto Slavko ima :D
E moj Mehmed-beže Mehmedpašiću – Grbavica, da je samo vidiš kako sada blista!

Ne u banci! Ne u stranci! Ne u zamci! Na distanci! - dAk

Praise the sun \[T]/

What can change the nature of a man?
 
Avatar
Hurmasica
Postovi: 9086
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 11:25 am
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar - Istorija - Opšta tema za komentarisanje

pon okt 03, 2016 8:43 pm

Mislim da je u Sloveniji. Što se tiče teme, nemam ništa protiv :)
Navijati za Sarajevo stvar je geografije, a za Želju stvar filozofije!

"Mi u Želji smo ratnici, a ne svileni akademci, i to nek vam je jasno dok igrate ovdje!" - Milan Ribar
 
tygor
Postovi: 5
Pridružen/a: pet okt 07, 2016 12:30 am
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar - Istorija - Opšta tema za komentarisanje

pet okt 07, 2016 12:46 am

Respekt na ovome.
 
Avatar
Omar500
Moderator
Postovi: 6615
Pridružen/a: čet maj 12, 2016 6:39 pm
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar - Istorija - Opšta tema za komentarisanje

pon okt 10, 2016 12:48 am

Pohvala Jovanu za novi update u temi 'legende kluba'. Sa nestrpljenjem cekam sljedece postove, da vidim koji ce jos igraci tu biti uvrsteni :)
Lijepo je zaista imati sve na jednom mjestu.
E moj Mehmed-beže Mehmedpašiću – Grbavica, da je samo vidiš kako sada blista!

Ne u banci! Ne u stranci! Ne u zamci! Na distanci! - dAk

Praise the sun \[T]/

What can change the nature of a man?
 
hrasno
Postovi: 41
Pridružen/a: čet mar 17, 2016 2:22 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar - Istorija - Opšta tema za komentarisanje

pon okt 17, 2016 6:40 pm

slika
 
Avatar
vrbanjusa
Postovi: 1658
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 11:31 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: FK Željezničar - Istorija - Opšta tema za komentarisanje

čet okt 20, 2016 2:37 pm

Omar500 je napisao/la:
arctg je napisao/la:Volio bih kada bi mi neko detaljnije opisao posljednje kolo Lige 2003. godine. Čuvena utakmica u Širokom i šta se sve dešavalo. :)
I mene zanima
Ne znam šta vas tačno zanima. Tačkali se mi sa Leotarom, oni dobili u Ugljeviku a mi morali dobiti Široki. Bilo Manijaka jedno 100.000 :D dole. Raščić fulio sa metar šansu a Keno primio gol sa centra. I popušili titulu.
Postoji legenda da su određeni ljudi nudili novac Širokom da pusti utakmicu a da Amar nije dao nego rekao da će taj novac podjeliti našim igračima kad pobjede Široki.
21 10 4

Petrović Slavko

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 11 gostiju.
 

 

Prijava  •  Registracija