• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9
 
Avatar
delinjo
Postovi: 4202
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 7:32 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Grand slam

pon sep 05, 2016 9:51 am

ne znam meni se cini da kod Rafe nije problem fizicka snaga...nekako mi djeluje fizicki ok i spreman...neke druge stvari su u pitanju...i taj zglob pitanje je u kakvom je stanju ...
GOO ROGER!!!
peRFect!!

VOLIM ZELJEZNICAR !!!!!!!!
 
Avatar
Rod Laver
Postovi: 22
Pridružen/a: sri feb 10, 2016 5:50 pm
Lokacija: Tennis hall of fame
Kontakt:
Status: Offline

Re: Grand slam

pon sep 05, 2016 11:45 am

Prle je napisao/la:Strašan tenis Pouillea, fascinira koliko je jak sa oba krila, a najviše od svega mentalna i fizička snaga, pa već treći uzastopni meč dobija nakon 5 setova.

Što se Rafe tiče, jasno se vidi da nema onu snagu, izdržljivost i mogućnost da drži agresivan i jak intezitet tenisa veći dio meča. Kada je držao, imao je rezultat i premoć u razmjenama, ali takvi momenti u njegovoj igri su sve rjeđi i rjeđi, što je svakako posljedica kako biologije, tako i stila igre koji uzima svoj danak.
U stanju je, više-manje, udariti winner s bilo koje pozicije na terenu i s bilo kojeg krila. Tehnički vrlo jak ii iz tog generira veliku snagu udarca, a opet ne toliko "divlji" kao što je bio na challenger razini. Vidi se kako je sazrio, s tim da je jedna od stavki sazrijevanja u igri ta što je fizički jači nego što je bio. Prije je riskiranje bilo dijelom jer nije mogao držati izmjene. Sad može, a to automatski i znači da ne mora napasti apsolutno svaku lopticu na 100% protiv Nadala što je ogroman plus. Mislim da od tuda i mentalna snaga. Čim ti vidiš da držiš izmjene s Nadalom, da si čovjek o kojem više manje ovise poeni, onda je to ogromna stvar i za psihu.

Rafa je većim dijelom mislio da će se Pouille sam pobijediti. Tek kad je, kao što kažeš, zaigrao agresivnije(dublje), onda je ostvarivao prednost, ali on jednostavno ne može to više držati. Posljedično dolazimo do činjenice, koliko god možda mislili da se bogohuli, a to je kako Pouille fizički jači od Rafe. Zvuči čudno, ali tako je. U ovom trenutku je Pouille u stanju držati intezitet tenisa kakav Rafa više nije(vremenski).

Na kraju meča me nije iznenadilo to kako Pouille udara s oba krila tako jako i dobro. Impresioniraniji sam bio njegovom fizičkom spremom koja je bila temelj svega ostaloga. Svaka čast Francuzu. S tim da se veličina Nadala vidi kako je i ovaj meč skoro dobio. Rafa je, boksačkim žargonom, borac koji je u stanju primati udarac za udarcem, ali na kraju pobijedi. Čvrstu bradu dečko ima i veliko srce.
The next point - that's all you must think about
 
Avatar
delinjo
Postovi: 4202
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 7:32 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Grand slam

pon sep 05, 2016 12:17 pm

e ne znam izgleda ja sam jedini kojem Rafa fizicki ne izgleda tako lose..
GOO ROGER!!!
peRFect!!

VOLIM ZELJEZNICAR !!!!!!!!
 
Avatar
Rod Laver
Postovi: 22
Pridružen/a: sri feb 10, 2016 5:50 pm
Lokacija: Tennis hall of fame
Kontakt:
Status: Offline

Re: Grand slam

pon sep 05, 2016 12:29 pm

delinjo je napisao/la:e ne znam izgleda ja sam jedini kojem Rafa fizicki ne izgleda tako lose..
Fizički je on spreman. Nije da ne može trčati ili - nije da ne može grindati. Samo je razlika u tome da:

1. Ne može to raditi kao što je prije
2. Kad radi na tragu kao što je prije, ne može to raditi dugo kao što je prije

To nije posljedica, barem po meni, toga što nešto nije u redu s njim, nego samo biologija odrađuje svoj posao. Da se ponovno poslužim boksačkim žargonom, svaki borac ima određen broj borbi u sebi.

Tenis Nadala se uvijek oslanjao na jednu stvar po čemu je on bio najpoznatiji, a to je kako njegova razina i intezitet ne idu ispod jedne razine. I dok ostalima igra na grafu izgleda kao otkucaju srca, Rafa je uvijek bio ravna crta. Milijun mečeva je dobio, a izgledao je jedan set ili nadigran ili da se ne može nositi s agresivnošću protivnika. Izgledao smiješno praktički. Na kraju dobije rutinski taj meč. Sad mu se događa da protivnici mogu pratiti njegov(sad normalni) intezitet ili kad ga on digne jer vidi da se rijetko tko pobjeđuje sam, ne može ga igrati cijeli meč.. To je moj skormni dojam. Ne možemo više očekivati Nadala iz finala Rima s Coriom 2005.. Biologija je odradila svoje. Ovo je trenutno njegova fizička sprema koja, po meni, ne može biti bolja. Prevedeno, fizički je spreman, nije upitnik, ali ne kao prije jer ne može biti. Ovo je Rafina realnost, po meni. Gore-dolje manje više, ali ništa značajnije.

btw. - nadam se da griješim. Nadal je potreban Touru, ali njegov decline ne iznenađuje nikog. Uvijek se očekivao da će biti velik i brz jer je najviše od svih polagao u fizikalije.
The next point - that's all you must think about
 
Avatar
delinjo
Postovi: 4202
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 7:32 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Grand slam

pon sep 05, 2016 12:42 pm

Rod Laver je napisao/la:
delinjo je napisao/la:e ne znam izgleda ja sam jedini kojem Rafa fizicki ne izgleda tako lose..
Fizički je on spreman. Nije da ne može trčati ili - nije da ne može grindati. Samo je razlika u tome da:

1. Ne može to raditi kao što je prije
2. Kad radi na tragu kao što je prije, ne može to raditi dugo kao što je prije

To nije posljedica, barem po meni, toga što nešto nije u redu s njim, nego samo biologija odrađuje svoj posao. Da se ponovno poslužim boksačkim žargonom, svaki borac ima određen broj borbi u sebi.

Tenis Nadala se uvijek oslanjao na jednu stvar po čemu je on bio najpoznatiji, a to je kako njegova razina i intezitet ne idu ispod jedne razine. I dok ostalima igra na grafu izgleda kao otkucaju srca, Rafa je uvijek bio ravna crta. Milijun mečeva je dobio, a izgledao je jedan set ili nadigran ili da se ne može nositi s agresivnošću protivnika. Izgledao smiješno praktički. Na kraju dobije rutinski taj meč. Sad mu se događa da protivnici mogu pratiti njegov(sad normalni) intezitet ili kad ga on digne jer vidi da se rijetko tko pobjeđuje sam, ne može ga igrati cijeli meč.. To je moj skormni dojam. Ne možemo više očekivati Nadala iz finala Rima s Coriom 2005.. Biologija je odradila svoje. Ovo je trenutno njegova fizička sprema koja, po meni, ne može biti bolja. Prevedeno, fizički je spreman, nije upitnik, ali ne kao prije jer ne može biti. Ovo je Rafina realnost, po meni. Gore-dolje manje više, ali ništa značajnije.

btw. - nadam se da griješim. Nadal je potreban Touru, ali njegov decline ne iznenađuje nikog. Uvijek se očekivao da će biti velik i brz jer je najviše od svih polagao u fizikalije.

naravno stoji ovo,ipak teniski vijek nije toliko dug i godine cine svoje,ali medjutim ovo me malo podsjeca na situaciju sa Rogerom.Naravno ne govorim to po tebi nego 90 % ljudi koji su mislili jos prije par godina da je Roger gotov a on je tu ,istina steka malo taj GS i nema ga ali slozit ces se Novaku jedina prava konkurencija...eto Endi je sad tu malo vidjet cemo koliko ce izdrzati...e tako nekako i za Rafu mozda je i s pravom otpisan ali nikad se necu usuditi,bar ja ,da otpisem takvog sampiona jer je to poslije Rogera najveci igrac opet napominjem po mom skromnom misljenju...Nadalu treba jedna velika pobjeda ,jedan veliki turnir i vratit ce se ...a slozit ces se da je i ovaj njegov tenis puno bolji nego ono sto je igrao prije pola godine ili malo vise ..
GOO ROGER!!!
peRFect!!

VOLIM ZELJEZNICAR !!!!!!!!
 
Avatar
Rod Laver
Postovi: 22
Pridružen/a: sri feb 10, 2016 5:50 pm
Lokacija: Tennis hall of fame
Kontakt:
Status: Offline

Re: Grand slam

pon sep 05, 2016 1:00 pm

delinjo je napisao/la: naravno stoji ovo,ipak teniski vijek nije toliko dug i godine cine svoje,ali medjutim ovo me malo podsjeca na situaciju sa Rogerom.Naravno ne govorim to po tebi nego 90 % ljudi koji su mislili jos prije par godina da je Roger gotov a on je tu ,istina steka malo taj GS i nema ga ali slozit ces se Novaku jedina prava konkurencija
Razlika između Rogera i Rafe je u tome što se njihov tenis bazira na drugačijim stvarima. I dok se Rafa uvijek oslanjao na intezitetu i fizikalijama, Roger je bio onaj igrač koji se oslanja na tehniku i raznovrsnost.

Roger koji nikad nije svoj tenis toliko bazirao na fizikalijama je morao zbog starosti mijenjati stvari u svom tenisu.

1. Reket

Uzeo je širu glavu jer jednostavno više ne može tehnički odrađivati posao kao što je radio kao mlađi. Kasniš na lopticu s užom glavom? Plati cijenu.

2. Stil igre

Roger je prije ove ozljede i poslije one pretposljednje s leđima(kad su ga svi tjerali u penziju) izgledao kao da je ispao iz tenisa 80tih i 90tih. Servis volej, puno rizika, pa agresivniji reterni iako je uvijek bio poznat kao igrač koji chipa jer je znao da je iz igre bolji od svih. Koliko puta je kratio poen, koliko puta je agresivno reternirao i pored chipa išao na charge.(pa ono čekanje reterna u servis polju praktički) Sve on to ne bi radio da nije shvatio da mora nešto napraviti jer fizički ne može odrađivati posao kao što je mogao(iako je fizički izgledao i dalje sasvim dobro, ali to su male margine razlike, djelići sekunde).

----

Federer je toliko talentiran i tehnički dotjeran i upravo zobg tofa i činjenice kako mu se tenis ne bazira temeljno na fizikalijama je tu gdje je. A opet, iako takav, zašto ne može pobijediti Novaka a da to nisu jako brzi betoni Cincinnatija i Šangaja, a pogotovo GS? Fizički ne može biti na razini u meču na pet setova, fizički sve više zaostaje što za posljedicu ima da on FH-FH razmjene ne može dobijati protiv Novaka više i čim nema brzi beton gdje meč može završiti u sat vremena s ultra agresivnim tenisom, slajsom koji se lijepi za pod, to je doviđenja. Kad nema te podloge kako bi "sakrio" svoje godine. Biologija radi svoj posao. Na Federeru se to manje vidi, na Rafi se itekako vidi upravo zbog stila igre jednog i drugog. Nije da se to nije znalo da će tako biti. Rafa će u Federerovim godinama biti već par godina u penziji(po meni).

Da, Rafa sad izgleda bolje nego prije godinu dana. Ali, Rafa je sad spremniji i što se tiče zgloba i ostalih ozljeda i to je jedan od razloga zašto igra bolje. U to nema nikakve sumnje. Moje brige idu u smjeru dali može i koliko može bolje od ovog. Jer, nije ozlijeđen, mislim da je ovo što gledamo od njega njegova sadašnjost i realnost. Nadam se da griješim, ponavljam.
The next point - that's all you must think about
 
Avatar
delinjo
Postovi: 4202
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 7:32 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Grand slam

pon sep 05, 2016 1:14 pm

Rod Laver je napisao/la:
delinjo je napisao/la: naravno stoji ovo,ipak teniski vijek nije toliko dug i godine cine svoje,ali medjutim ovo me malo podsjeca na situaciju sa Rogerom.Naravno ne govorim to po tebi nego 90 % ljudi koji su mislili jos prije par godina da je Roger gotov a on je tu ,istina steka malo taj GS i nema ga ali slozit ces se Novaku jedina prava konkurencija
Razlika između Rogera i Rafe je u tome što se njihov tenis bazira na drugačijim stvarima. I dok se Rafa uvijek oslanjao na intezitetu i fizikalijama, Roger je bio onaj igrač koji se oslanja na tehniku i raznovrsnost.

Roger koji nikad nije svoj tenis toliko bazirao na fizikalijama je morao zbog starosti mijenjati stvari u svom tenisu.

1. Reket

Uzeo je širu glavu jer jednostavno više ne može tehnički odrađivati posao kao što je radio kao mlađi. Kasniš na lopticu s užom glavom? Plati cijenu.

2. Stil igre

Roger je prije ove ozljede i poslije one pretposljednje s leđima(kad su ga svi tjerali u penziju) izgledao kao da je ispao iz tenisa 80tih i 90tih. Servis volej, puno rizika, pa agresivniji reterni iako je uvijek bio poznat kao igrač koji chipa jer je znao da je iz igre bolji od svih. Koliko puta je kratio poen, koliko puta je agresivno reternirao i pored chipa išao na charge.(pa ono čekanje reterna u servis polju praktički) Sve on to ne bi radio da nije shvatio da mora nešto napraviti jer fizički ne može odrađivati posao kao što je mogao(iako je fizički izgledao i dalje sasvim dobro, ali to su male margine razlike, djelići sekunde).

----

Federer je toliko talentiran i tehnički dotjeran i upravo zobg tofa i činjenice kako mu se tenis ne bazira temeljno na fizikalijama je tu gdje je. A opet, iako takav, zašto ne može pobijediti Novaka a da to nisu jako brzi betoni Cincinnatija i Šangaja, a pogotovo GS? Fizički ne može biti na razini u meču na pet setova, fizički sve više zaostaje što za posljedicu ima da on FH-FH razmjene ne može dobijati protiv Novaka više i čim nema brzi beton gdje meč može završiti u sat vremena s ultra agresivnim tenisom, slajsom koji se lijepi za pod, to je doviđenja. Kad nema te podloge kako bi "sakrio" svoje godine. Biologija radi svoj posao. Na Federeru se to manje vidi, na Rafi se itekako vidi upravo zbog stila igre jednog i drugog. Nije da se to nije znalo da će tako biti. Rafa će u Federerovim godinama biti već par godina u penziji(po meni).

Da, Rafa sad izgleda bolje nego prije godinu dana. Ali, Rafa je sad spremniji i što se tiče zgloba i ostalih ozljeda i to je jedan od razloga zašto igra bolje. U to nema nikakve sumnje. Moje brige idu u smjeru dali može i koliko može bolje od ovog. Jer, nije ozlijeđen, mislim da je ovo što gledamo od njega njegova sadašnjost i realnost. Nadam se da griješim, ponavljam.

naravno da ne grijesis...kada sam uporedio Rafu i Rogera mislio sam na njihovu situaciju sa godinama a ne nacin igre...naravno da sve ovo sto si napisao stoji ko kuca nego moja prica je bila u tom smjeru da velike sampione nikada ne smijes otpisati...a mnogi su se opekli na Rogeru volio bi da to isto urade i na Rafi...i sam nisam ljubitelj Rafe jer je Roger jedino u tenisu sto previse respektujem i postujem ali ipak je to veliki sampion i on treba ovom tenisu ...cast Novaku ali bez njih to nije to...nema onaj prepoznatljiv smek ne znam mozda kod tebe nije utisak ali odavno dosadniji GS nisam gledao od ovog...ehh uhvatio si se za Rogera i objasnio neke stvari,drago mi je sto si to spomenuo,ali slozit ces se da je razlog tim promjenama samo Novak Djokovic i niko vise...jednostavno da ne postoji Novak koji se fizicki savrseno dotjerao a i tehnicki veoma dobro stoji ,Roger bi i dalje bio broj jedan ubjedljivo uprkos godinama ....problem je GS igra na 5 setova i nesto sporije podloge,ali iskljucivo tu ima problema samo sa Novakom...ostali moraju imati savrsen dan da ga dobiju uopstalom kao sto i Novaka neko tu i tamo tako dobije...ja nekako ocekujem sljedecu sezonu sa oporavljenim i nabrijanim Rogerom ...Rafom koji je zeljan nekog rezultata uz standardnog Novaka mislim da ce biti odlicna sezona...ne znam ne volim ni da slutim njihov kraj posebno Rogerom odmah mi muka bude...ajd sta ce on kad ode u penziju ali sta cu ja :DD:
GOO ROGER!!!
peRFect!!

VOLIM ZELJEZNICAR !!!!!!!!
 
shminka
Postovi: 109
Pridružen/a: sri feb 10, 2016 6:17 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Grand slam

pon sep 05, 2016 1:41 pm

Idalje igra jako zanimljive mečeve, samo su to sada mečevi u prvim sedmicama slema :ganja:

Uživanje je čitati Rod Lavera, nije čovjek djaba istinski GOAT :titula:
 
Avatar
AsharaK
Administrator
Postovi: 18948
Pridružen/a: čet feb 11, 2016 9:50 pm
Lokacija: Gračanica
Kontakt:
Status: Offline

Re: Grand slam

pon sep 05, 2016 1:49 pm

Stvarno, kako covjek pise, ovo je bogastvo ...
Željezničar ante portas !
 
Avatar
delinjo
Postovi: 4202
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 7:32 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Grand slam

pon sep 05, 2016 2:00 pm

ma kad se neko razumije u materiju to je to
GOO ROGER!!!
peRFect!!

VOLIM ZELJEZNICAR !!!!!!!!
 
Avatar
Prle
Tema Autor/ica
Postovi: 148
Pridružen/a: sri feb 10, 2016 3:57 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Grand slam

pon sep 05, 2016 5:25 pm

Rod Laver je napisao/la:U stanju je, više-manje, udariti winner s bilo koje pozicije na terenu i s bilo kojeg krila. Tehnički vrlo jak ii iz tog generira veliku snagu udarca, a opet ne toliko "divlji" kao što je bio na challenger razini. Vidi se kako je sazrio, s tim da je jedna od stavki sazrijevanja u igri ta što je fizički jači nego što je bio. Prije je riskiranje bilo dijelom jer nije mogao držati izmjene. Sad može, a to automatski i znači da ne mora napasti apsolutno svaku lopticu na 100% protiv Nadala što je ogroman plus. Mislim da od tuda i mentalna snaga. Čim ti vidiš da držiš izmjene s Nadalom, da si čovjek o kojem više manje ovise poeni, onda je to ogromna stvar i za psihu.

Rafa je većim dijelom mislio da će se Pouille sam pobijediti. Tek kad je, kao što kažeš, zaigrao agresivnije(dublje), onda je ostvarivao prednost, ali on jednostavno ne može to više držati. Posljedično dolazimo do činjenice, koliko god možda mislili da se bogohuli, a to je kako Pouille fizički jači od Rafe. Zvuči čudno, ali tako je. U ovom trenutku je Pouille u stanju držati intezitet tenisa kakav Rafa više nije(vremenski).

Na kraju meča me nije iznenadilo to kako Pouille udara s oba krila tako jako i dobro. Impresioniraniji sam bio njegovom fizičkom spremom koja je bila temelj svega ostaloga. Svaka čast Francuzu. S tim da se veličina Nadala vidi kako je i ovaj meč skoro dobio. Rafa je, boksačkim žargonom, borac koji je u stanju primati udarac za udarcem, ali na kraju pobijedi. Čvrstu bradu dečko ima i veliko srce.
Fasciniralo me koliko je zrelo odigrao u određenim poenima, poput brejk lopte u četvrtom gemu trećeg seta kada je prethodni gem na Rafin servis izgubio nakon 10 minuta borbe i neiskorištenih brejk lopti. Smanjio brzinu servisa, ubacio slajs kako bi obezbijedio lagan prilazak mreži i naredni udarac kojim završava poen, a onda mu još dva takva servisa praktično donose i gem. To je odlično vidjeti, da momak nije rob emocija u takvim situacijama, već da on njih kontroliše, da jasno razmišlja šta i kako da odigra i šta mu može donijeti prednost u poenu.

Sa teniskog aspekta suvišno je i pričati, dobro servira, jak je sa oba krila i prilično dobro čita igru na mreži. Recimo, Bautistu Aguta je ubio u tom segmentu, a Bautista je sasvim sigurno među najboljim pasing shoterima na touru. Istina da ima nekih velikih kikseva kad je o volejima riječ, ali anticipacija i 'net coverage' su izvrsni, a tehnički segmenti voleja kao udarca se svakako daju popraviti. A ono što definitivno najviše plijeni pažnju jeste fizička sprema. Ovo je treći meč uzastopno koji dobija u 5 setova i to je fakat impozantno, tim prije što su to bili mečevi visokog intenziteta i jakih razmjena. To pokazuje koliko ozbiljno radi na sebi ove godine, a to će u kombinaciji sa velikim talentom i pravim mindsetom na terenu uvijek davati rezultat.

Kada je o Nadalu riječ, nema šta, potpisujem sve što si rekao. On se vjerovatno ubija radeći na treninzima, ali svejedno neke stvari na terenu ne može raditi kao prije. To je posljedica biologije, ali i fizički iscrpljujućeg stila igre koji je gajio godinama. Još veći problem predstavlja činjenica da malo toga može uraditi da to promijeni, jer nema ono što imaju Federer ili Novak, varijacije i takvu mogućnost stilskog prilagođavanja. Federer će promijeniti reket, zagirati agresivnije, ubaciti SABR, izlaziti na mrežu, Novak će promijeniti tehniku forhenda, izravnati udarce, biti ofenzivniji, ali Nadal je doslovno rečeno zakovan za jedan stil igre čiji temelji su poljuljani i koji nema glavne elemente koji su ga svih ovih godina činili jednim od najubojitijih, ako ne i najubojitijih stilova ikada.

Tako smo od igrača koga su mnogi smatrali najtežim mogućim protivnikom za igranje, dobili igrača protiv kojeg svi vole igrati. Sve zbog tih malih 'sitnica' u vidu lošijeg kretanja i tajminga, manjka brzine i snage u udarcima. To je posljedica gubitka fizičkog 'edgea' nad konkurencijom, koji igračkim talentom ne uspijeva nadomjestiti, jer ga nema u toj mjeri kao dvojica njegovih najvećih rivala.
'Ever tried. Ever failed. No Matter.
Try again. Fail again. Fail better.'
 
Avatar
delinjo
Postovi: 4202
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 7:32 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Grand slam

pon sep 05, 2016 5:31 pm

Prle je napisao/la:
Rod Laver je napisao/la:U stanju je, više-manje, udariti winner s bilo koje pozicije na terenu i s bilo kojeg krila. Tehnički vrlo jak ii iz tog generira veliku snagu udarca, a opet ne toliko "divlji" kao što je bio na challenger razini. Vidi se kako je sazrio, s tim da je jedna od stavki sazrijevanja u igri ta što je fizički jači nego što je bio. Prije je riskiranje bilo dijelom jer nije mogao držati izmjene. Sad može, a to automatski i znači da ne mora napasti apsolutno svaku lopticu na 100% protiv Nadala što je ogroman plus. Mislim da od tuda i mentalna snaga. Čim ti vidiš da držiš izmjene s Nadalom, da si čovjek o kojem više manje ovise poeni, onda je to ogromna stvar i za psihu.

Rafa je većim dijelom mislio da će se Pouille sam pobijediti. Tek kad je, kao što kažeš, zaigrao agresivnije(dublje), onda je ostvarivao prednost, ali on jednostavno ne može to više držati. Posljedično dolazimo do činjenice, koliko god možda mislili da se bogohuli, a to je kako Pouille fizički jači od Rafe. Zvuči čudno, ali tako je. U ovom trenutku je Pouille u stanju držati intezitet tenisa kakav Rafa više nije(vremenski).

Na kraju meča me nije iznenadilo to kako Pouille udara s oba krila tako jako i dobro. Impresioniraniji sam bio njegovom fizičkom spremom koja je bila temelj svega ostaloga. Svaka čast Francuzu. S tim da se veličina Nadala vidi kako je i ovaj meč skoro dobio. Rafa je, boksačkim žargonom, borac koji je u stanju primati udarac za udarcem, ali na kraju pobijedi. Čvrstu bradu dečko ima i veliko srce.
Fasciniralo me koliko je zrelo odigrao u određenim poenima, poput brejk lopte u četvrtom gemu trećeg seta kada je prethodni gem na Rafin servis izgubio nakon 10 minuta borbe i neiskorištenih brejk lopti. Smanjio brzinu servisa, ubacio slajs kako bi obezbijedio lagan prilazak mreži i naredni udarac kojim završava poen, a onda mu još dva takva servisa praktično donose i gem. To je odlično vidjeti, da momak nije rob emocija u takvim situacijama, već da on njih kontroliše, da jasno razmišlja šta i kako da odigra i šta mu može donijeti prednost u poenu.

Sa teniskog aspekta suvišno je i pričati, dobro servira, jak je sa oba krila i prilično dobro čita igru na mreži. Recimo, Bautistu Aguta je ubio u tom segmentu, a Bautista je sasvim sigurno među najboljim pasing shoterima na touru. Istina da ima nekih velikih kikseva kad je o volejima riječ, ali anticipacija i 'net coverage' su izvrsni, a tehnički segmenti voleja kao udarca se svakako daju popraviti. A ono što definitivno najviše plijeni pažnju jeste fizička sprema. Ovo je treći meč uzastopno koji dobija u 5 setova i to je fakat impozantno, tim prije što su to bili mečevi visokog intenziteta i jakih razmjena. To pokazuje koliko ozbiljno radi na sebi ove godine, a to će u kombinaciji sa velikim talentom i pravim mindsetom na terenu uvijek davati rezultat.

Kada je o Nadalu riječ, nema šta, potpisujem sve što si rekao. On se vjerovatno ubija radeći na treninzima, ali svejedno neke stvari na terenu ne može raditi kao prije. To je posljedica biologije, ali i fizički iscrpljujućeg stila igre koji je gajio godinama. Još veći problem predstavlja činjenica da malo toga može uraditi da to promijeni, jer nema ono što imaju Federer ili Novak, varijacije i takvu mogućnost stilskog prilagođavanja. Federer će promijeniti reket, zagirati agresivnije, ubaciti SABR, izlaziti na mrežu, Novak će promijeniti tehniku forhenda, izravnati udarce, biti ofenzivniji, ali Nadal je doslovno rečeno zakovan za jedan stil igre čiji temelji su poljuljani i koji nema glavne elemente koji su ga svih ovih godina činili jednim od najubojitijih, ako ne i najubojitijih stilova ikada.

Tako smo od igrača koga su mnogi smatrali najtežim mogućim protivnikom za igranje, dobili igrača protiv kojeg svi vole igrati. Sve zbog tih malih 'sitnica' u vidu lošijeg kretanja i tajminga, manjka brzine i snage u udarcima. To je posljedica gubitka fizičkog 'edgea' nad konkurencijom, koji igračkim talentom ne uspijeva nadomjestiti, jer ga nema u toj mjeri kao dvojica njegovih najvećih rivala.
:palacgore:
GOO ROGER!!!
peRFect!!

VOLIM ZELJEZNICAR !!!!!!!!
 
shminka
Postovi: 109
Pridružen/a: sri feb 10, 2016 6:17 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Grand slam

pon sep 05, 2016 5:53 pm

Ima Pouille potencijal da postane bolji od svih igrača koje je francuski tenis izbacio u zadnjih 10 godina. Svaki od igrača koje su izbacili ima neku veliku, očiglednu, manu koju nije uspio otkloniti. Tsonga ima loš bekend, defanzivu i konstituciju. Forhend suviše zavisi od `ludila`. Monfils je neozbiljan za najviše domete (ovaj USO je vjerovatno i najozbiljniji njegov turnir ikad) i ofanzivni segment igre je nedovoljno dobar. Uz to pati fizički poslije sat vremena vrhunskog tenisa. Gasquet loša konstitucija, loš forhend, loš mentalitet. Simon je prosto nedovoljno dobar. Paire ne radi na sebi, forhend je kritičan...

Pouille nema veliku manu, ostaje mu samo da popravi sitne detalje u svojoj igri i učini je kompletnom. Dosta su eksperimentisali na servisu ove godine, ima potencijal da ima ubitačan servis. Potreban mu je nešto viši postotak ubačenog prvog servisa. Servisom pogadja sve uglove, a pogotovo je impresivan slice servis kojim skida i vanjsku liniju na deuce strani, ali i T liniju sa prednost strane. Sinoć je recimo pogodio bolestan ugao na T liniju i Rafa je taj servis vratio bukvalno kao da reternira na deuce strani. Osnovni udarci su odlični i ofanzivno i defanzivno i najjača stvar je ta što mu je prirodno da poslije napadačkih udaraca izlazi naprijed na mrežu. Na volejima još mora poraditi, ali je u tom segmentu najbitnija stvar da se ne plaši ići naprijed. Uz sve ovo može podjednako dobro da igra na svim podlogama.

Kasnio je sazrio, ovo mu je u suštini prva prava ATP sezona koja nagovještava velike stvari u budućnosti. Spreman je za rad kako bi došao do samog vrha gdje će se sasvim sigurno i naći.
 
Avatar
delinjo
Postovi: 4202
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 7:32 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Grand slam

pon sep 05, 2016 7:02 pm

ma treba biti oprezan sa najavama...ovo se isto pricalo za Kirgija za Dimitrova itd itd...jedna solidna sezona ne moze i ne treba biti mjerilo,bitan je kontinuitet koji ova dvojica gore nabrojanih nisu imali a usli su slicno u ozbiljan tenis...dok ne uveze bar dvije solidne sezone za mene je samo vise nego solidan igrac :D
GOO ROGER!!!
peRFect!!

VOLIM ZELJEZNICAR !!!!!!!!
 
Avatar
LARSSON
Propali kladioničar
Postovi: 24750
Pridružen/a: čet maj 05, 2016 7:15 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Grand slam

pon sep 05, 2016 7:04 pm

delinjo je napisao/la:.
jel ovaj Biki onaj novinar bikic ili? :lol:
 
Avatar
delinjo
Postovi: 4202
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 7:32 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Grand slam

pon sep 05, 2016 7:10 pm

LARS1921 je napisao/la:
delinjo je napisao/la:.
jel ovaj Biki onaj novinar bikic ili? :lol:
jes :ganja:
GOO ROGER!!!
peRFect!!

VOLIM ZELJEZNICAR !!!!!!!!
 
Avatar
LARSSON
Propali kladioničar
Postovi: 24750
Pridružen/a: čet maj 05, 2016 7:15 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Grand slam

pon sep 05, 2016 7:11 pm

jos da pocne bogarat haha
 
Avatar
delinjo
Postovi: 4202
Pridružen/a: pet feb 12, 2016 7:32 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Grand slam

pon sep 05, 2016 7:11 pm

LARS1921 je napisao/la:jos da pocne bogarat haha

aaa valjda nece :rofl:
GOO ROGER!!!
peRFect!!

VOLIM ZELJEZNICAR !!!!!!!!
 
Avatar
Prle
Tema Autor/ica
Postovi: 148
Pridružen/a: sri feb 10, 2016 3:57 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Grand slam

pon sep 05, 2016 7:33 pm

shminka je napisao/la:Ima Pouille potencijal da postane bolji od svih igrača koje je francuski tenis izbacio u zadnjih 10 godina. Svaki od igrača koje su izbacili ima neku veliku, očiglednu, manu koju nije uspio otkloniti. Tsonga ima loš bekend, defanzivu i konstituciju. Forhend suviše zavisi od `ludila`. Monfils je neozbiljan za najviše domete (ovaj USO je vjerovatno i najozbiljniji njegov turnir ikad) i ofanzivni segment igre je nedovoljno dobar. Uz to pati fizički poslije sat vremena vrhunskog tenisa. Gasquet loša konstitucija, loš forhend, loš mentalitet. Simon je prosto nedovoljno dobar. Paire ne radi na sebi, forhend je kritičan...

Pouille nema veliku manu, ostaje mu samo da popravi sitne detalje u svojoj igri i učini je kompletnom. Dosta su eksperimentisali na servisu ove godine, ima potencijal da ima ubitačan servis. Potreban mu je nešto viši postotak ubačenog prvog servisa. Servisom pogadja sve uglove, a pogotovo je impresivan slice servis kojim skida i vanjsku liniju na deuce strani, ali i T liniju sa prednost strane. Sinoć je recimo pogodio bolestan ugao na T liniju i Rafa je taj servis vratio bukvalno kao da reternira na deuce strani. Osnovni udarci su odlični i ofanzivno i defanzivno i najjača stvar je ta što mu je prirodno da poslije napadačkih udaraca izlazi naprijed na mrežu. Na volejima još mora poraditi, ali je u tom segmentu najbitnija stvar da se ne plaši ići naprijed. Uz sve ovo može podjednako dobro da igra na svim podlogama.

Kasnio je sazrio, ovo mu je u suštini prva prava ATP sezona koja nagovještava velike stvari u budućnosti. Spreman je za rad kako bi došao do samog vrha gdje će se sasvim sigurno i naći.
Al fascinantno je kod francuskih igrača to koliko su talentovani, a da im uvijek fali neka sitnica da to materijalizuju na TOP nivou. Pouille je jedini njihov igrač do sada koji ima sve što je potrebno i čija igra je konstruisana tako da se može razvijati u pravom smjeru, neophdonom za najveće domete.

Ovako, imamo Monfilsa, Tsongu, Gasqueta i Simona koji su talentovani, ali kojima ključni segmenti potrebni da taj talenat materijalizuju na pravi način nisu pravilno usklađeni. Džaba Monfilsu što može generisati snažne udarce sa oba krila , kada ga tehnika, pozicija na terenu i defanzivni DNK spriječavaju da iskoristi beneficije svog potencijala, jer ne posjeduje agresivni varijaitet niti se osjeća komforno kada konstantno napada. Slično je i sa Gasquetom (koji uz to nema dovoljno dobar forhend da bi se nadao nečemu većem od povremenog bljeska u vidu GS polufinala u kojem obično bude počišćen), ali i sa Simonom.

Svi oni mogu biti i jesu nezgodni za veliki broj igrača na touru, ali uvijek će im faliti taj x faktor za osvajanje najvećih titula i maksimalno iskorištavanje potencijala koji imaju. Neki od njih se razviju u pogršenom smjeru, dok se neki ne razviju uopšte u nekim segmentima (Tsongin bekend i Gasquetov forhend). Vidjećemo kako će ići sa Pouilleom, ali ovo za sada obećava.
'Ever tried. Ever failed. No Matter.
Try again. Fail again. Fail better.'
 
shminka
Postovi: 109
Pridružen/a: sri feb 10, 2016 6:17 pm
Kontakt:
Status: Offline

Re: Grand slam

pon sep 05, 2016 7:43 pm

Stotinje hiljada ljudi u Francuskoj igra tenis, prosto se moraju pojavljivati talenti konstantno. Imaju daleko najveću bazu za izbacivanje igrača. Rad sa njima u cilju stvaranja konačnog proizvoda je kritičan. Svaka tenis škola ima neku svoju specifičnost, samo je njihova parola da svako može igrati onako kako on misli/osjeća da treba. U takvom ozračju je gotovo nemoguće napraviti vrhunskog tenis šampiona.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 6 gostiju.
 

 

Prijava  •  Registracija